Mustikkamekko
Vietimme parisen viikkoa sitten ihanan viikonlopun Porvoossa. Minä ja lapset ja iiihanat vanhat opiskelukaverini lapsineen <3. Näimme usean vuoden ajan säännöllisesti koko poppoon voimin, mutta sitten aloimme ilmeisesti lisääntymään :D. Aina joku oli jossain synnytyslaitoksella tai ulkomailla jne., ja näimmekin tässä muutaman vuoden ajan ainoastaan pienemmillä kokoonpanoilla.
Nyt meidän kaikkien hämmästykseksi onnistuimme pääsemään saman katon alle.
Se oli mahtavaa se!
Ennen lähtöä istahdin vielä ompelukoneen äärelle ja surautin pitkästä aikaa mekon suoraan valmiilla kaavalla. Olen jo pitkään miettinyt vääntäväni Riine-mekosta tämän tyylistä. Nyt kun valmiit kaavat löytyivät Burdasta, oli niitä mukava kokeilla ihan sellaisenaan. Tosin ohjeita ei tullut luettua, sillä oma lehteni oli Tallinnasta englanninkielisenä ostettu... Suosittelen kokeilemaan tätä!
Kävimme kyseisen viikonlopun aikana mustikassa ja pidimme sen kunniaksi mustikkakestit kera lettujen ja kermavaahdon. Pyykkipussiin sullottu uusi mekko kiskaistiin uudelleen päälle, ja äidille selitys, että
"Koska tämän mekon nimi on mustikkamekko, niin se täytyy pukea mustikkakesteille!".
Mekon kaava: Burda 7/2013
Kangas: vanha lakana
Pitsi: omasta varastosta
Hattu: Zara syksy 2013
Vielä olisi viikko lomaa jäljellä ja monta kivaa juttua tiedossa. Nyt otan kuumailmapuhaltimen käteeni ja lähden kuorimaan tulevan keittiön yläkaapin tsiljoonaa maalikerrosta, huoh. Tämän viikon ei-niin-kivoja-juttuja..
Aurinkoista maanantaita (ja tsemppiä niille, jotka palaavat tänään loman jälkeen töihin)!
Kirsikka
Oih, ihana!!! Onko Kiinan tuliaisnappi päässyt tähän ihanuuteen?
VastaaPoistaKiitos! Napista en muista oliko Karnaluksista...:)
PoistaKaunis mekko ja kaunis lakanakangas ;)
VastaaPoistaValtavan kaunis tuo mekko♥
VastaaPoistaKaunis mekko. Itseltäni löytyy sama lehti,täytyykin hurauttaa neidille tämä myös.
VastaaPoistaKiitos! Suosittelen kyllä lämpimästi, ja huippua lehden kaavassa on, että siinä on koot vähän isommille, kuin meidän kirjassa :)
PoistaOnpa Ihana, ihana ihana!
VastaaPoistaTodella kaunis ja juuri mustikkametsään sopiva :)
VastaaPoistaMielettömän ihana mekko, upea! Tuo sininen pitsi reunassa on kuin piste i:n päälle! IHANA!
VastaaPoistaKiitos! Ja eikö! Mietin joskus, että mitäköhän minä IKINÄ teen mitään tällä varastossa lojuvalla tummansinisellä pitsillä, mutta niin vaan löysi paikkansa :) Kaikenvärisiä pitsejä ei voi olla varastoissa koskaan liikaa, hih.
PoistaKauniita kuvia myöskin!
VastaaPoistaKuumailmapuhaltimella maalinpoisto on suosikkipuuhaani. Moni on kyllä miettinyt, missä viiraa :D
VastaaPoistaSuloinen mustikkamekkokin!
Meillä olis vielä yhden oven kuorinta kesken...tuutko käväseen!? ;D
PoistaHuippu kaunis ja mekkotehdas-tyylinen mekko. :)
VastaaPoistaIhanat kuvat, kaunis mekko ja suosikkityttö! Ja se viikonloppu- mä niin muistelen sitä koko pitkän talven!!!
VastaaPoistaKiitti Maikku! Niin mäkin, ja teillä vierailukin on aina yhtä kivaa, joten ikävä tuli teitä jo nyt <3
Poista=) Mulla taitaa olla ihan samaa kangasta vauvan pussilakana ja olen sitä katsellut sillä silmällä, että mekkohan tuosta vielä tulee. Kaunis!
VastaaPoistaoi wau miten ihania kuvia!!!
VastaaPoista