Kesäkassit
Ei kesää ilman uutta kassia!
Innostuimme kankaan kuvioinnista nähtyämme Parolan asema-blogissa Katjan taiteilemia hienoja kasseja ja pussukoita, joita koristivat kangasvärein tehdyt raidoitukset ja kuvioinnit. Ohjeet Parolan asema-blogissa esiteltyihin kasseihin löytyvät uudesta Ihana-lehdestä.
Kun huomasimme kaipaavamme sekä yhteistä ompeluterapiaa kevätkiireiden vastapainoksi että uusia kasseja, astelimme yksissä tuumin kangaskauppaan. Markiisikangasta, tikkauslankaa, nahkapalasia, olkanauhaa, niittejä, nahkaneuloja.. ja aika monta tuntia kaupoissa kiertelyä.
Aloitimme jo viime viikonloppuna kassikankaiden painamisen. Suomukuvio-sapluunat tehtiin Magic-paperista. Kuviot leikattiin ja silitettiin kiinni markiisikankaaseen. Raitakuviossa apuna käytettiin maalarinteippiä. Kirsin kaapista löytyi painopastaa ja mustaa väripigmenttiä. Kankaanpainoa on tullut harrastettua viiime vuosina vähänlaisesti ja painopastasta oli tullut vuosien saatossa semmoista viiliä, että meinasimme jo lannistua heti alkuunsa. Ihan hyvin tuo vähän vanhentunutkin väri näytti toimivan ja siveltimin tehdystä väripinnasta tuli elävän näköinen.
Koko viikon keskeneräiset kassit polttelivat pussissa ja eilen vihdoin pääsimme jatkamaan projektia. Osasimme aavistella ompelu-urakan olevan melkoisen aikaavievä, joten Kirsi otti ompelutreffeille mukaan oman tyynyn ja hammasharjan. Lapset saivat yökyläillä yhdessä ja äidit ommella melkein koko yön.
Markiisikangas: Eurokangas
Olkahihna: Tikata
Nahkat: EK:n palalaari ja Sinelli
Niitit: Tikata
Vuorikankaat: omat varastot
Nyt vaan kassit olalle ja kaupungille ja .. toivotaan oikein kovasti, että kangasväri kestää myös kesäsateen ;)
Torstaiterveisin
Sunna ja Kirsikka
Upeita!
VastaaPoistaKertakaikkiaan upeita kasseja. Menetin sydämeni tuolle tähtikassille. Ryhdyttekö tekemään näitä myyntiin asti?
VastaaPoistaaivan ihanat!! <3
VastaaPoistaTodella ihania. Kyllä kelpaa olalla kanniskella.
VastaaPoistaIhania kasseja, erityisesti tuo suomukuvioinen on ihan mahtava!
VastaaPoista-Piia
Huokaus! Molemmat ihania, suomu suosikki.
VastaaPoistaAivan ihanat kassit! Ihan pakko kysyä: Mitä on sabluunassa käytetty magic- paperi?
VastaaPoistaTodella hienot kassit!
VastaaPoistaUpeita kasseja! Varsinkin tuo suomu-kuvio on aivan mahtava!
VastaaPoistaTosi hieno. Tykkään erityisesti suosta ekasta kuviosta!
VastaaPoista-Paula
Elekää ny kehakko, aivan kamalan hienoja ja mieki haluan! En ala.
VastaaPoistaEn osaa sanoa muuta kun: AHH!!
VastaaPoistaVau!
VastaaPoistaMielttömän upeita molemmat!
VastaaPoistaUskomattoman hienoja! Itse olen painanut samaa suomukuviota perunalla mm. tyynynpäällisiin. Tomii!
VastaaPoistaHienot ovat! Erityisesti tykkään suomukuvioisesta laukusta!
VastaaPoistaHuoh! Aivan upeita molemmat, erityisesti suomukuvioinen kassi ja sen nahka-yksityiskohta ovat upeita!
VastaaPoista